Zpět do obchodu

Registrace

Zatajované příčiny bolestí zad 1. díl

Když se o své zdraví nepostaráme sami, nikdo jiný to za nás neudělá. Každý, kdo chce být v dnešním světě zdravý, musí za své zdraví sám převzít zodpovědnost a dobře se o něm poučit. Jinak se může stát, že se stane obětí reklamy nebo neznalosti své či terapeutů.

V dnešní době se lékaři a terapeuté stále více spoléhají na různé, často velmi důmyslné přístroje. Jak si ale poradit s jevy, na jejichž diagnostiku a řešení žádné přístroje nejsou? Není tomu tak dávno, co lidé nemuseli podobné dilema řešit vůbec, protože moderní technika a složitější lékařské přístroje zkrátka neexistovaly. Nezbývalo než se zcela spolehnout na přírodu a její síly.

Senzitivnější jedinci rozvíjeli své přirozené vnitřní schopnosti, jako diagnostiku pulzu a další metody, které jsou v dnešní době často označené jako “nevědecké”. Lidé však ještě před nedávnem žili v těsnějším sepjetí s přírodou a učili se od ní léčivým účinkům rostlin a minerálů – stačilo tiše naslouchat.

Občas se objevují výtky, že přírodní terapie pracují pomalu. Ona pomalost je však součástí terapie, zvláště v dnešní době, kdy velká část populace trpí uspěchaností. V průběhu dějin člověka se lidská fyziologie příliš nezměnila a tudíž očekávat uzdravení za pár dnů je znakem nedostatku moudrosti.

Volání po „okamžitém“ uzdravení vypadá ještě absurdněji, když si uvědomíme, že většina z nás své tělo mnoho let, možná i mnoho desítek let, zanedbávala. Pacient by však měl mít v průběhu terapie čas pozorovat a měnit sám sebe i své návyky mentální, emocionální a mechanické.

Když hledáme pomoc s bolestí zad, dá nám každý „chytré“ rady. Kamarád nám řekne jednu věc, soused druhou, kolega v práci jinou. Hledáme na internetu a reklama nám vychvaluje ty nebo ony výrobky, tu nebo jinou terapii. Kolik z výrobků ale doopravdy funguje? Kolik z nich jde k jádru problému a není pouze tlumením bolesti, bez zaměření na příčiny? Odpověď je jednoduchá. Velmi, velmi málo.

Proč? Protože příčin bolestí zad může být nespočet. Pokud je výrobce nezná, nemůže zvolit vhodné postupy při výrobě svých přípravků či výrobků. Některé příčiny třeba ani zmapovat a „podchytit“ nejdou, jak se dozvíte i z následujících emailů.

 

Jak se tedy zbavit bolestí zad?

Zdravotní obtíže můžeme řešit do určité míry sami, když si seženeme správné informace. Ale pozor, opravdu užitečných informací je na internetu velmi málo. A pokud tam jsou, dost se vymykají průměrnému internetovému šumu. Můžete si také najít elitního terapeuta. Elitní terapeut se dá poznat hlavně podle jednoho znaku. Má výsledky. Elitní terapeut nemusí být hodný, příjemný, ani drahý, natož známý. To vše je vedlejší. Záleží na výsledcích.

Dobré výsledky nenasbírá ten terapeut, který sbírá hlavně diplomy. Takovou univerzitu dokončil, tady se týden školil a tady se o víkendu učil. A nebo se před 40 lety na univerzitě něco naučil a teď to neustále opakuje dokola. To opravdu nečiní terapeuta dobrým, natož elitním.

Opravdu elitní terapeut se těžko hledá. Elitářství se totiž nepozná podle drahé kanceláře, diplomů na zdi nebo moderní lékařské technice za miliony. Pozná se podle výsledků. Je zde však jedna potíž. Dnešní člověk baží po rychlém výsledku. Aby mohl opět žít svůj uspěchaný vystresovaný život, hrk sem, hrk tam, stihnout toto, stihnout tamto.

Potíž je v tom, že rychlá řešení většinou nepřináší dlouhodobé výsledky. Spíše jen záplatují. A když už máte dvacátou záplatu, začne se vám kabát rozpadat. Pomalinku, knoflík za knoflíkem, ani si toho nevšimnete. Anebo všimnete, ale řeknete si, že to je dobrý, později s tím něco uděláte. Ale nastane vůbec někdy ono „později“?

Základem je mít srovnaný kosterně-svalový systém, například Dornovou metodou. Ta se nám osvědčila, má však své limity, jako každá mechanická metoda. Pokud vám běžné mechanické fyzioterapeutické metody nepomohly, čtěte dále.

Pokud chcete vyřešit svá bolavá záda opravdu účinně a trvale, budete pro to muset něco udělat. Na terapii se budete muset aktivně podílet. Samo se to neudělá, a žádná univerzální zázračná pilulka na Vaše obtíže neexistuje. Pokud má jakýkoliv produkt nebo terapie nejen pomáhat, ale i řešit všechny příčiny bolestí, musí být součástí celostního systému. Systému, který je komplexní a bere v potaz více hledisek. Takový systém vám právě teď představujeme v díle 2 a 3.

 

Libor Bednařík
www.viae.cz

Zpět do obchodu